راه های ارتباطی: شماره تماس: 09906015646*** آی دی تلگرام:faridmoazen@

چطور علوم مغزی به ما در تصمیم گیری ها کمک می کنند؟

تکامل مغز انسان:

فرآیند توسعه ی مغز انسان طی هزاران سال از شکل ابتدایی مغز یک خزنده(منظور مغز خزندگان) به مغز پستانداران(منظور مغز پستانداران) تا مغز انسان صورت گرفته است.مغز انسان بسیار بزرگ تر از مغز خزندگان و پستانداران است و در واقع رشد آن نوعی واکنش به مشکلاتی بوده که انسان در طول زمان با آن مواجه بوده است.

مغز پستانداران، طرز کار اعضای بدن، دمای بدن، دمای خون و سیستم خودکار اعصاب را کنترل می کند.همچنین مسئول ثبت و دسته بندی خاطرات تجربه محور در حافظه و واکنش خودکار بر اساس تجربه های گذشته است.

رشد مغز انسان شامل رشد چند لایه بزرگ از قشر تازه مغز است که مغز پستانداران را پوشش می دهد.این بخش جدید مغز ماده خاکستری نامیده می شود که 85% مغز انسان را تشکیل داده است.

قشر تازه ی مغز وظایف پیشرفته تری همچون یادگیری زبان، برنامه ریزی بلند مدت تر و اعمال آگاهانه و متفکرانه را بر عهده دارد.

مغز هیجانی:

عوامل هیجانی و شهودی جزء بخش های پیچیده ی جعبه ابزار تصمیم گیری مغز تحول یافته ی انسان هستند.آن ها به تولید کارا و موثر تصمیمات نسبتاً هوشمندانه و زیرکانه کمک می کنند.

تاثیر هیجانات بر تصمیم گیری:

هیجانات نقش حیاتی در تصمیمات روزانه،سریع و نه چندان دقیق دارند.ترس و خوشحالی، دو هیجان مهمی هستند که سیگنال هایی را به گره های تصمیم گیری مغز ارسال می کنند تا افراد به انجام رفتار های سریع و اغلب کارا ترغیب شوند.بدون کمک توانایی های هیجانی، افراد باید زمان زیادی را صرف تصمیم گیری کنند.آن ها باید محاسبات و شبیه سازی های فراوانی انجام دهند؛ اما در نهایت هیچ نتیجه کاربردی حاصل نخواهد شد.

ترس و تصمیم گیری:

ترس، یک بخش و جزئی از سیستم هیجانی کنترل مغز است که بر فرایند تصمیم گیری خودکار تاثیر می گذارد.

تصمیمات ترس محور بر مبنای تجربیات گذشته گرفته می شود و ممکن است که به مرور زمان تعدیل شوند.

ترسیدن حسی است که برای بقای انواع گونه ها حیاتی است.اگر افراد ترس را تجربه نکنند، نمی فهمند که باید خودشان را به سرعت از سر راه خودرو کنار بکشند.

سوال مهم این است که آیا عوامل ترس، نقشی در تصمیم گیری درست بازی می کند یا خیر.

شواهد نشان داده حداقل در مواردی که لازم  است به سرعت به رویدادی واکنش نشان دهیم، نمی توان نقش ترس را انکار کرد.

شادی و تصمیم گیری:

شادی لزوماً به اندازه ی ترس، در شرایط خاص باعث نجات جان ما نمی شود؛ اما در شرایطی که تحت فشار باشید، در تصمیم گیری کمکتان می کند.

کارفرمایان و کارگران اغلب بر مبنای هیجانات درونی شان، به سرعت تصمیم می گیرند که چه کسی را استخدام کنند و برای چه کسی کار کنند،با این تفکر که مثلاً در مورد این کارفرما یا کارگر احساس خوبی دارند.

مشتریان نیز وقتی کالای ازرشمندی می خرند، با توجه به حسی که به فروشنده دارند، رفتار مشابهی از خود بروز می دهند.

 

پاسخی بگذارید

بستن منو